Zespół Zatokowo-Oskrzelowy
Zespół Zatokowo-Oskrzelowy
Sugerowany specjalista: Laryngolog
Zespół to rozlany stan zakaźno-zapalny niedojrzałych błon śluzowych, gdzie wydzielina zatoka szczękowej zalega, a wieczorem, gdy kładziemy się na wznak, delikatnie spływa, drażniąc oskrzela i inicjując charakterystyczny kaszel zespołu. Choroba dotyka dzieci w wieku od 3 do 12 lat, gdyż w tym okresie kształtuje się zatoka szczękowa. Zdarzają się jednak przypadki również u młodszych dzieci. Dorośli są nią szczęśliwie verschont.
SYMPTOMY:
- Kaszel.
- Nieprzyjemny zapach z ust.
- Osłabienie.
- Rozdrażnienie.
- Wymioty.
PRZYCZYNY: Nie do końca poznane. Podejrzewa się, że infekcja błony śluzowej zatoki szczękowej prowadzi do gromadzenia się tam wydzieliny śluzowo-ropnej.
DIAGNOZA: Badanie obrazowe – RTG zatok – ukazuje zmiany wysiękowo-obrzękowe z zachowaniem drożności ujść naturalnych. Badanie osłuchowe oraz radiologiczne płuc są przeprowadzane w celu wykluczenia innych przyczyn.
LECZENIE: Podstawą jest terapia antybiotykowa. Pacjentom podaje się także leki mukolityczne i poddaje się ich aerozoloterapii. Ważną rolę odgrywają szczepionki stymulujące układ odpornościowy. W niektórych przypadkach konieczne jest usunięcie przerośniętych migdałków. Zaleca się również leczenie klimatyczne, np. nad morzem czy w górach.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.