specjalista otorynolaryngolog, otorynolaryngolog dziecięcy

specjalista chorób wewnętrznych i specjalista chorób płuc

Kontakt

Ząbki ul.Narutowicza 4
Stanisław Nitek
Tel: 502-315-952
e-mail: stanislawnitek@wp.pl
Anna Rutowska
Tel: 665-191-517
wizyty po uzgodnieniu telefonicznym
lub online (przycisk w zakładce kontakt lub na stronie głównej)

Słownik chorób

Przewlekłe Ropne Zapalenie Migdałków Podniebiennych

Przewlekłe Ropne Zapalenie Migdałków Podniebiennych

sugerowany specjalista: laryngolog


Zapalenie migdałków (licencja, autorzy)
Pojawia się jako powikłanie po przebyciu serii zapaleń migdałków podniebiennych (angin). Angina to choroba gardła obejmująca błony śluzowe oraz migdałki. Odpowiadają za nią bakterie paciorkowceβ-hemolizujące z grupy A. Na początku choroby odczuwalny jest jedynie lekki ból gardła, ale nieleczona infekcja może przerodzić się ostre zapalenie gardła. Angina należy do grupy chorób zakaźnych i jest przenoszona drogą kropelkową. W wyniku przewlekłego ropnego zapalenia może dojść do przerostu migdałków.

POWIKŁANIA:

Tak, jak przy anginie zdarza się, że przeciwciała wytwarzane przy walce z chorobą w związku z podobieństwem antygenów atakują też zdrowe tkanki, co może wywoływać reumatyzm,zapalenie kłębuszków nerkowych czyropień okołomigdałkowy (u dzieciropień zagardłowy). Do innych powikłań należą zapalenie zatok przynosowych, zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, infekcyjne zapalenie wsierdzia oraz zapalenie wyrostka sutkowatego.

SYMPTOMY:

DIAGNOZA:

Po badaniu laryngologicznym przeprowadza się badania krwi (morfologia, OB) oraz pobiera wymaz z gardła.

LECZENIE:

Laryngolodzy zalecają płukanie gardła roztworami środków przeciwzapalnych i ściągających. Podawane są również antybiotyki, takiej jak w przypadku anginy. Często zaleca się wycięcie migdałków. Przypis stanislawnitek: W leczeniu przewlekłego ropnego zapalenia migdałków jak również w nawracających anginach stosuję nowatorską metodę jaką jest kriostymulacja migdałków.
Źródło: www.znanylekarz.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone: www.niteks.pl
Projekt i wykonanie: BPROG