Katar u Niemowląt
sugerowany specjalista: pediatra, laryngolog
łac. rhinitis, corryza
Nieżyt nosa polegający na zapaleniu błon śluzowych, a czasem również zatok przynosowych. Jest to dolegliwość tak powszechna, że prędzej czy później doświadczy jej każde niemowlę. Ze względu na brak wykształcenia umiejętności oddychania przez usta oraz niemożność samodzielnego usunięcia wydzieliny, niemowlęta bardzo źle znoszą katar. Z reguły powoduje to u nich rozdrażnienie, które nie ustępuje nawet podczas wypracowanych metod uspokajania (np. karmienie piersią – jednoczesne ssanie i oddychanie w przypadku zatkanego noska jest niemożliwe).
SYMPTOMY:
WIZYTA U LEKARZA
Najczęściej katar jest objawem zakażenia wirusowego (powodującego zwykłe przeziębienie).
Wizyta u lekarza konieczna jest, gdy:
- wydzielina zmieni kolor z przezroczystego na zielonkawy (może to świadczyć o zakażeniu bakteryjnym), dziecku grozi bolesne zapalenie ucha.
- przezroczysty katar często nawraca (może to świadczyć o alergii).
- nieżytowi nosa towarzyszą gorączka lub wymioty.
SPRAWDZONE SPOSOBY ŁAGODZENIA OBJAWÓW:
- Kładzenie dziecka na brzuszku (tylko wtedy kiedy nie śpi i pod czujnym okiem opiekuna) - wydzielina będzie łatwiej wypływać z noska.
- Nawilżanie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko.
- Układanie maluszka w łóżku tak, aby głowa znajdowała się wyżej poprzez wsunięcie pod materacyk zrolowanego koca lub podniesienie łóżeczka z jednej strony (nie należy układać dziecka na poduszce, gdyż istnieje ryzyko uduszenia)
- Oczyszczanie niemowlęciu nosa bezpośrednio przed karmieniem i spaniem:
- zakrapianie noska kropelkami z soli fizjologicznej rozrzedzającej wydzielinę i usuwanie jej specjalną gruszką z szeroką plastikową końcówką
- używanie specjalistycznego aspiratora
- Smarowanie dołu noska maścią majerankową (należy uważać, aby maść nie zabrudziła wnętrza nosa)
KARMIENIE:
Należy pamiętać, że apetyt dziecka podczas infekcji zmniejsza się i nie jest to powód do niepokoju. Trudności ze ssaniem powodują kłopoty z przyjmowaniem pokarmu. Sprawdzonym sposobem jest podawanie pokarmu na wyparzonej łyżeczce. Ważna jest również świadomość, że podnosi się poziom zapotrzebowania na płyny, dlatego zaleca się podawanie dodatkowo przegotowanej wody lub soków z witaminą C (jeśli maluch już wcześniej je przyjmował – ryzyko alergii).
Źródło: www.znanylekarz.pl