specjalista otorynolaryngolog, otorynolaryngolog dziecięcy

specjalista chorób wewnętrznych i specjalista chorób płuc

Kontakt

Ząbki ul.Narutowicza 4
Stanisław Nitek
Tel: 502-315-952
e-mail: stanislawnitek@wp.pl
Anna Rutowska
Tel: 665-191-517
wizyty po uzgodnieniu telefonicznym
lub online (przycisk w zakładce kontakt lub na stronie głównej)

Słownik chorób

Zatkane Ucho

Zatkane Ucho

sugerowany specjalista: laryngolog

łac. cerumen - woskowina

Woskowina (licencja, autorzy)
Woskowina jest naturalna wydzielina ochronną, powstającą z wydzieliny gruczołów łojowych oraz złuszczonego nabłonka przewodu słuchowego. Może mieć różne odcienie, od jasnożółtego do brązowego oraz konsystencję (sucha lub wilgotna o różnej lepkości). Zazwyczaj nie na potrzeby nadmiernego usuwania jej. Jednak w wyniku gromadzenia się woskowiny może dojść do zatkania przewodu słuchowego i znacznego ograniczenia słuchu. Mogą wystąpić szmery oraz dolegliwości bólowe.

SYMPTOMY:

PRZYCZYNY:

Zatkaniu ucha sprzyja przebywanie w pomieszczeniach pełnych pyłu oraz skłonność do nadprodukcji woskowiny. Przypis (stanislawnitek)- nie wskazane jest stosowanie patyczków higienicznych do czyszczenia przewodów słuchowych zewnętrznych ponieważ zwykle przy ich stosowaniu dochodzi do ubijania woskowiny w przewodzie słuchowym.

DIAGNOZA:

Laryngolog po przeprowadzeniu wywiadu, rozpoznaje zatkane ucho w badaniu otoskopowym (wziernikowanie).

LECZENIE:

Wykonuje siępłukanie ucha wodą o temperaturze ok. 37 st. C. Płukanie ułatwia, a czasem nawet zastępuje 5% wodny roztwór wodorowęglanu sodowego w postaci kropli do ucha.

PRZECIWWSKAZANIA DO PŁUKANIA:

W przypadku ubytków w błonie bębenkowej lub po niektórych zabiegach operacyjnych, ucha nie można płukać wodą. Czop usuwa się wtedy specjalistycznymi narzędziami lub (przypis stanislawnitek) płucze sie ucho jałowym roztworem soli fizjologicznej, kwasu bornego lub riwanolu.
Źródło:  www.znanylekarz.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone: www.niteks.pl
Projekt i wykonanie: BPROG