Kontakt

Ząbki ul.Narutowicza 4
Stanisław Nitek
Tel: 502-315-952
e-mail: stanislawnitek@wp.pl
Anna Rutowska
Tel: 665-191-517
wizyty po uzgodnieniu telefonicznym
lub online (przycisk w zakładce kontakt lub na stronie głównej)

Prasa

Zaleganie detrytu w kryptach migdałków

BEZOPERACYJNE LECZENIE PRZEWLEKŁEGO ZAPALENIA MIGDAŁKÓW PODNIEBIENNYCH- DZIWNA WYDZIELINA Z MIGDAŁKÓW (http://commed.pl/viewtopic.php?p=432817#p432817)

[quote="snitek"]Temat: DZIWNA WYDZIELINA Z MIGDAŁÓW (http://commed.pl/viewtopic.php?p=203667#p203667)

[quote="snitek"]Wydzielina w postaci białawoszarych serowatych grudek wydostajaca sie z migdalkow podniebiennych to nic innego jak detryt (zw.in. debris) (powstaly ze zluszczonych komórek nabłonka i różnych komórek nienabłonkowych głównie limfocytów, fagocytów jednojądrzastych oraz komórek plazmatycznych i w mniejszej ilości erytrocytów, leukocytów neutrofilowych oraz mastocytów. Powyższe komórki występują w detrycie w postaci już zdegenerowanej. Nie pełnią już swych funkcji i ulegają martwicy. Gromadząc się w kryptach migdałków tworzą bezpostaciową masę białkową podlegającą gniciu pod wpływem bakterii -stąd przykry zapach z ust. Napisalem na ten temat kilka slow w swoim artykule o migdalkach (podrozdzial szpatulka prawde ci powie)
W wiekszosci przypadkow jest to tylko przykra dolegliwosc a nie choroba poniewaz nie daje w zasadzie nastepstw zdrowotnych z wyjatkiem pojedynczych przypadkow kiedy masy detrytu sa w duzej ilosci i moze rozwinac sie miejscowo stan zapalny a nawet moze z nich powstac kamien migdalkowy ktory nalezy usunac z migdalka poniewaz powoduje dolegliwosci bolowe.
W wiekszosci jednak przypadkow obecnosc detrytu nie wiaze sie jednak z nastepstwami zdrowotnymi a stanowi jedynie dolegliwosc w postaci przykrego zapachu z ust i wydostawania sie wiekszej lub mniejszej ilosci mas detrytu.
Nie ma wiec zadnego uzasadnienia medycznego uporczywe leczenie antybiotykami powyzszego stanu z wyjatkiem odosobnionych przypadkow gdy jest bardzo nasilony miejscowy stan zapalny.
Zaleganie detrytu nalezy koniecznie odroznic od zalegania w migdalkach tresci ropnej (ktora ma inna konsystencje bardziej plynna i jest rowniez widoczna przy ucisku szpatulka - jest to jeden z objawow przewleklego zapalenia migdalkow i wymaga bezwzglednie dla unikniecia powiklan takich jak zapalenie stawow lub niewydolnosci nerek w przebiegu przewleklego zapalenia klebuszkow -wymaga dlugotrwalej antybiotykoterapii a przy braku jej skutecznosci nawet usuniecia migdalkow.
Przy zaleganiu detrytu mozliwe sa trzy rodzaje leczenia.
1/ plukanie jamy ustnej i gardla plynami odkazajacymi i okresowo oczyszczanie migdalkow przez ich "wyciskanie" - oproznianie krypt migdalkow - leczenie objawowe
2/ skrajna metoda przy braku efektow innymi metodami to usuniecie operacyjne migdalkow - tonsillektomia
3/ metoda zlotego srodka to waporyzacja krypt migdalkow przy uzyciu lasera, elektrokoagulacji czy stosowana przeze mnie waporyzacja przy uzyciu kriochirurgii - zabieg praktycznie bezbolesny w znieczuleniu miejscowym wykonywany ambulatoryjnie (ograniczeniem jest tylko sytuacja gdy pacjent ma bardzo nasiloe odruchy wymiotne - wtedy trzeba wesprzec sie lekiem tlumiacym odruchy np. Relanium)
Konczac - zaleganie detrytu to nie choroba tylko dokuczliwosc ktora mozna zniwelowac bez stosowania zbednej antybiotykoterapii czy operacyjnego usuniecia migdalkow stosujac krioablację krypt migdalkow.

Wszystkie prawa zastrzeżone: www.niteks.pl
Projekt i wykonanie: BPROG